Sintine ve Tank Bakımları

Sintine Bakımları: Tekne kullanımı süresinde arka planda çalışan sistemlerden yağ – mazot -  deniz suyu – kullanma suyu – gri su ve pis su kaçakları olabilir, bu kaçaklar zamanla teknenizin sintinesinde ve bordalarında istenmeyen kirlilikler, kokular oluşturacaktır. Zamanla yapmış olduğunuz temizlikler yetersiz gelip kalıcı bir hal alan sintine kirliliği gözünüze çarpacaktır. Sıcak su ve gerekli kimyasal temizleyici malzemelerle kalıcı hale gelen kirlilik giderilir, gerektiği hallerde sintinenizde kullanılan renkte ve özellikte boya kullanılarak sintineniz ilk günkü formuna kavuşabilir.

    Pis Su - Gri Su tankları: Materyali pvc ya metal olan tankların içersinde zamanla partiküller oluşarak tank yüzeylerinde tutunmaktadır. Bu partiküller ağır kokular oluşturmakla birlikte asidik olduğundan metal tanklarda korozyona yol açmaktadır ve tank hacimlerini daraltmaktadır. Zamanla koptuklarında da devrelerde ya da pompalarda tıkanmalara yol açacaktır. Periyodik olarak tank temizlikleri ve boyalarının kontrol edilmesi şarttır. 

    Mazot Tankları: Mazot tanklarında, mazotla birlikte gelen partiküller tank dibine çökelmektedir. Zaman geçtikçe partikül sayısı artar bir kısmı tank tabanına yapışırken bir kısmı da mazotla çalışan ekipmanlarınız tarafından emilmektedir. Periyodik olarak mazot tankı bakımı yapılan teknelerde makinelerin çalışma performansları daha iyidir. Kullanılan filtrelerin kullanım süreleri ve temizlik süreleri daha da uzamaktadır. Çelik tanklarda yapılan temizlik sonrasında iç yüzeyleri yağlanmalıdır. 

    Temiz ve Kirli Yağ Tankları: Yağ tankları içerisinde sistemin çalışmasından dolayı zamanla kirlenmeler olacaktır. Gözle göremediğimiz partiküller çalışan sistemlerin aşınmasına ve verimsiz çalışmasına sebebiyet vermektedir. Kirli yağ tanları içerisinde de zamanla partiküller yığılarak tabaka oluşturmaktadır. Bunların temizliği yapılmadı taktirde tank hacimleri küçülmektedir. 

    Tatlı Su Tankları: Sağlınız için en önemli tank olan tatlı su tankları iyi korunmalıdır. Marinalarda kullanılan sular içme suyuna uygun olmadığından genelde içerisindeki AKM oranı çoktur. Tank içerinde kirlenmelere ve zamanla musluktan aldığınız suyun sarı renkte gelmesine sebep olacaktır. Bunun yanı sıra tank içerisinde uygulanan boya içme suyuna uygun olmalıdır. Çelik tankların boyaları boya ömürleri göz önünde bulundurularak zamanı geldiğinde boyanmalıdır.

    Yukarıda belirtilen temizlik ve bakımlar uygun koşullarda teknenizde zarar vermeden yapılmaktadır.